Historie souboru

Ženský flétnový soubor Pifferaios z Lázní Bělohradu byl založen v roce 1996

V současné době ho tvoří 13 žen, které hrají na zobcové flétny (soprán, alt, tenor, bas) a zpívají. Repertoár je sestaven ze skladeb pro zobcové flétny z období renesance a baroka, ale i skladeb současných autorů , duchovní hudby, lidových písní, spirituálů a písní vánočních.

Od října 2004 soubor pracuje pod vedením umělecké vedoucí PaedDr.Ivany Václavů. Pravidelně vystupuje v domovských Lázních Bělohrad, v sousedním Miletíně a na hradě Pecka. Koncertoval v Lomnici nad Popelkou, Turnově, Jičíně, Nové Pace, Hořicích, Kutné Hoře, Praze, Telči, Chlumci nad Cidlinou, Poděbradech, Bozkově, Boskovicích, na Kuksu, ve Dvoře Králové nad Labem, Konecchlumí, v Nechanicích, Dolní Kalné, Vysokém Veselí atd.

K velmi zdařilým vystoupením patřil koncert k 70. narozeninám Pavla Jurkoviče v květnu 2003 v Lázních Bělohrad, na kterém byl skladatel osobně přítomen a souboru věnoval svou skladbu.

V červnu 2005 se soubor zúčastnil Harantovských slavností - hodnocené přehlídky historického zpěvu na hradě Pecka, kde získal ocenění za stylový přednes skladby B.Donata.

Díky spolupráci s mužskými pěveckými hlasy Toni dei signori si soubor mohl rozšířit svůj repertoár o úpravy skladeb pro smíšené obsazení, některé za doprovodu kytary či jiných nástrojů.

V září 2006 flétnistky reprezentovaly Královéhradecký kraj na prezentaci krajů České republiky ve Vídni.

Na podzim 2006 natočili Pifferaios své první CD ”Kousek po kousku”, na němž jsou skladby a úpravy Pavla Jurkoviče.

V roce 2010 se soubor účastnil Národního festivalu neprofesionálních komorních těles , která byl pojat jako bienále – Setkání flétnových souborů na zámku v Boskovicích.

Během roku 2010 se soubor soustředil na přípravu druhého CD, nazvaného „Pro tebe zpívám“, nahrávání se uskutečnilo na podzim v roce 2010 a na jaře 2011 a křest se konal v říjnu 2011 v Lázních Bělohradě.

V roce 2012 se soubor soustředil především na nácvik vokálních skladeb ve smíšeném obsazení. Koncertoval v kostelíku na Zvičině,  v kostele v Dolní Kalné či ve Vysokém Veselí, navštívil Kolonádu v Poděbradech, kde hrál v koncertním sále pro lázeňské hosty.  Podnikl též výlet do Prahy spojený s krásným koncertem flétnového souboru Vivat Flauto pod vedením Blanky Vysloužilové.

V květnu 2013 si například oba soubory společně zamuzicírovaly  v Praze na Karlově náměstí  v kostele sv. Ignáce při příležitosti Slavnosti velmi slušného Čecha Jana z Nepomuku. 

Druhá polovina roku 2013 byla věnována přípravě vánočního CD, které spatřilo světlo světa v době Adventu 2013  dostalo název " A na zemi upokojení".